Dekorasyonunuzda Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonunuzda Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Halı dekorasyonda tamamlayıcı öğedir ve halı tercihimiz büyük önem taşımaktadır. Halı seçimi yaparken halınızın arka planda mı yoksa ön planda dikkat çekici mi olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Halılarınızın sade, doğal arka plan olmasını istiyorsanız doğal renkler olan gri, bej, toprak renklerini kullanabilirsiniz. Eğer dikkat çekici, göze çarpan bir ortam oluştursun istiyorsanız yeşil, mavi veya desenli halılar tercih edebilirsiniz.

 

 

Halılarınızı mobilya ve perde seçtikten sonra yapmalısınız. En başta desenli bir halı seçerseniz mobilya konusunda kendinizi kısıtlar ve seçim yaparken zorlanırsınız.

Halı seçiminizde mobilyanızın renk tonunun halı rengi ile uyum sağlaması gereklidir. Mobilyanız koyu renkte ise (kahverengi süet, meşe ya da ceviz ağacı) halınızın mobilyanıza göre açık renkte olması gereklidir. Mobilya ve halı rengi koyu tonda olduğunda algı zorlaşır. Fakat mobilyanız açık renkte ise koyu renkli halı tonu tercih ederek mobilyanızı ön plana çıkarabilirsiniz. Desenli kumaşlara sahip koltuklarınız varsa halınızı desenli seçmemelisiniz. Koltuklarınız tek renk, desensiz ise o zaman desenli halı seçiminiz doğru olacaktır.

 

 

Parkelerinizin ve halılarınızın uyum sağlaması gerekmektedir. Açık renk parke üzerine yine açık renkte halı tercih etmek yerine birbirlerini ön plana çıkaracak kontrast renk tonlarını tercih etmelisiniz. Böylece hem parkeniz hem de halınız kendisini gösterir. Açık renk ahşap parkede zemin rengi koyu tonda olan, koyu renkli ahşap parkede ise krem renginin hakim olduğu desenli halı kendisini gösterir. Evinizin zeminini ön plana çıkarmak istemediğinizde halınız nötr renkli ve desensiz seçilmelidir. Fakat mobilyalarınızın göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine vermek istediğinizde halınız açık renkli ve desenli olmalıdır.

 

 

Yaşadığınız mekanda samimi bir hava oluşturmak istediğinizde, halınızda bordo, orman yeşili, çikolata kahvesi, mor, defne yaprağı rengi gibi derin ve zengin renkleri kullanabilirsiniz. Duvarlarınızda sarı, turuncu ya da kırmızı gibi sıcak ve enerjik renkler seçtiyseniz, açık pastel renkteki halılarla etkileyici bir kontrast sağlayabilirsiniz. Pastel renklere sahip halılar, kullanıldıkları mekana huzur katarak, yoğun renk ve desen kullanılmış odalarda denge sağlar. Yatak odası gibi sakinliği aradığınız mekanlarda hem oda dekorasyonunun genelinde hem de halı rengi seçiminizde mavi, turkuaz, yeşil, eflatun gibi soğuk renkleri ön plana çıkarabilirsiniz. Küçük mekanları daha geniş göstermek için ise açık renk halıları kullanmayı tercih etmelisiniz.

 

 

En sık yapılan yanlış odalarda kullanılan halıların mobilyaların altına girecek kadar büyük seçilmesidir. Ayrıca mutfak ve çocuk odası için uzun tüylü kaşmir halıların seçimi halı temizliği açısından sorun çıkarabileceğinden kısa tüylü halılar tercih edilmelidir.

28.06.2019